Інноваційні методи захисту зернових культур від шкідників

Інноваційні методи захисту зернових культур від шкідників

Існує багато шкідників зернових культур. Найчастіше у зерносховищах України зустрічаються: довгоносики, борошноїди, хрущаки, міль. Вони можуть спровокувати втрати кількісно-якісних показників продукту до 25%.З ними потрібно боротися як класичними, перевіреними методами, так і використовувати інноваційні підходи, що показують найвищу ефективність. 

Але незалежно від методу захист має бути комплексним, оскільки одні шкідники здатні проникати всередину зерен, ушкоджуючи їх зсередини, а інші атакують зерно зовні. А знищити необхідно усі їхні види.

Методи боротьби зі шкідниками зернових культур

шкідники зернових культурСеред перевірених сучасних методів захисту зерна від шкідників:

 1. Культурні заходи — застосування певних сільськогосподарських практик по типу використання сортів зернових, що мають природну стійкість до шкідників, підбору спеціальних ґрунтів для посадки в них рослин.
 2. Розробка резистентних сортів культур — сучасні генетичні технології дозволяють створювати зернові культури, які мають природну стійкість до шкідників. Це дозволяє вирощувати рослини, які менше схильні до пошкоджень і як наслідок — не втрачають свої характеристики при зберіганні в елеваторі.
 3. Використання цифрових технологій — сучасні агротехнології (наприклад, дрони та супутникове зондування) дозволяють виявляти проблемні ділянки на полі та в зерносховищі, де можуть ховатися шкідники. Це дозволяє швидко і точно реагувати на ситуацію, застосовуючи засоби захисту лише там, де вони потрібні. Це економить час і ресурси.
 4. Використання феромонних пасток — ці спеціальні пристрої містять феромони, які привертають увагу комах і допомагають фермерам контролювати їхню популяцію. Ефективний і екологічно чистий спосіб боротьби зі шкідниками.
 5. Небулізація — спосіб обробки зерна інсектицидами в потоці, який дозволяє не просто знищити комах, а й сформувати захист культури на тривалий термін (до 1 року).

Інноваційні методи захисту зернових культур від шкідників дозволяють фермерам забезпечити стабільний та високий врожай, знизити втрати від шкідників і зменшити вплив хімічних пестицидів на навколишнє середовище. 

Проте щоб захист зерна був максимальним, потрібен комплексний підхід. І важливу роль цьому підході грають профілактичні заходи. Вони запобігають повторній (або припиняють первинну) появі комах у зерновій масі.

Небулізація — інноваційний метод захисту зерна від шкідників

Небулізація — розробка Генеральною Компанією Інсектицидів (нині — «Sojam»). Вона реалізується шляхом подачі стиснутого повітря разом з інсектицидом на зерно через спеціальні форсунки розпилювача. Дозволяє розпорошити препарат на мікрочастинки (10-20 мікрон) з урахуванням наперед встановлених параметрів (швидкості подачі інсектициду та повітряного тиску). 

дослідження зернаПроводиться небулізація при обробці вже заражених партій урожаю чи зернової маси, або для профілактики, коли обробляють ще не заражене зерно, це забезпечує його довгострокове зберігання без втрат кількісно-якісних характеристик. Така обробка знищує абсолютно всіх комах у зерновій масі, запобігає виникненню нових вогнищ зараження. З іншої сторони процес ніяк не шкодить продукту, адже розхід інсектициду при небулізації мінімальний

Процес небулізації складається з 6 етапів:

 1. Рівномірне розпилення необхідної, заздалегідь розрахованої, кількості препарату над зерновою масою.
 2. Поглинання або контакт шкідників із мікроскопічними частинками інсектициду.
 3. Параліч комах.
 4. Загибель всіх форм шкідників за 24-96 годин (залежить від температурних умов на елеваторі).
 5. Знищення інших форм шкідників, які поступово виходять поверхню, та їх личинок, молодих комах.
 6. Залишковий ефект — запобігання повторному зараженню зернової маси на визначений термін (до 12 місяців).

Чим небулізація краща альтернативних варіантів

Метод виділяється на фоні альтернатив наступними перевагами:

 1. Комплексний вплив. Препарати «Пірігрен 50, ХТ» та «Гранпротек, КЕ», які використовуються при небулізації, комплексно впливають на шкідників. Тобто вони ефективні проти дорослих особин, наступних поколінь і прихованих форм комах.
 2. Тривалий ефект. Небулізація гарантує довгостроковий захист зерна під час зберігання — від 3 до 12 місяців, залежно від дозування препарату. Це особливо важливо задля збереження якості зернових продуктів.
 3. Універсальність. Препарати «Пірігрен 50, ХТ» та «Гранпротек, КЕ» використовуються для захисту всіх зернових культур. Це дозволяє забезпечити повний захист врожайних запасів різних видів.
 4. Зручність. Небулізація — зручний метод обробки зерна. Він не потребує застосування складного дорогого обладнання. Також не потрібна ліцензія на проведення небулізації. Для роботи потрібен лише короткий інструктаж персоналу.
 5. Економічність. Небулізація дозволяє ефективно використовувати невеликі дози інсектициди, що своєю чергою знижує витрати на обробку та забезпечує економію ресурсів.
 6. Безпека. Препарати розроблені з урахуванням усіх стандартів безпеки, що важливо для сільськогосподарських процесів та зберігання продовольчих продуктів. 


Дізнайтесь про небулізацію більше на сайті розробника.