Під алкогольною залежністю мається на увазі стан людини, за якого її патологічно тягне до спиртного. У результаті алкоголь вживається все частіше і частіше. Виникає залежність. Як фізична, так і психологічна. По суті це хвороба, яка називається алкоголізмом.
Чи варто докласти зусиль для того, щоб почати життя без алкоголю? Судіть самі. Зловживання спиртним підриває здоров’я. До того ж під ударом опиняються печінка і серце. Підвищується ризик інсультів. Страждає і психіка. Розвиваються психічні розлади, серед яких і панічні атаки. Проблема б’є і по взаєминах із близькими людьми.
Алкоголізм руйнує не тільки конкретну людину, а й усе суспільство. Лікування хворих перевантажує систему охорони здоров’я, зростає кількість злочинів, з вини п’яних водіїв люди гинуть у ДТП. Невисока працездатність тих, у кого алкогольна залежність, знижує продуктивність підприємств і підточує економіку держав.
Це лише тезисно, широкими мазками і без яскравих фарб. Але вже цього достатньо для того, щоб зрозуміти, що алкоголізм — серйозна проблема. З нею потрібно боротися. Почати слід з того, щоб точно визначити в себе залежність від спиртного.
Ознаки алкогольної залежності
Встановити, чи хворіє людина на алкоголізм можна за низкою ознак. До них належать:
- постійне бажання вживати спиртне;
- потреба в підвищенні дози для досягнення ефекту, який раніше досягався меншою кількістю алкоголю;
- неможливість контролювати кількість випитого, навіть за бажання це зробити;
- збільшення агресивності та дратівливості;
- погіршення стану шкіри, проблеми з вагою, які можуть проявлятися як у надмірній вазі, так і в схудненні;
- поява тривоги, пітливості, безсоння та депресії при відмові від спиртного;
- похмільний синдром;
- запої;
- втрата інтересу до улюблених справ і людей;
- зловживання алкоголем, незважаючи на явні негативні наслідки для здоров’я, роботи і стосунків із людьми.
Офіційно підтвердити алкоголізм може нарколог або психіатр-нарколог, але наявність перерахованих симптомів уже є приводом задуматися. На шляху до одужання дуже важливо визнати факт проблеми з алкоголем і усвідомити необхідність у змінах. Що ж потрібно далі?
Прагнеш змінити своє життя на краще? Записуйся на марафон “21 день без алкоголю” від проекту Inhumans! Після нього, ти будеш дивитися на життя та на алкоголь іншими очами.
Перші кроки до відновлення
Людина, яка страждає від алкогольної залежності, може розуміти свою проблему і навіть визнавати, що потрібно щось робити. Але якщо при цьому вона не збирається діяти і боротися, то ситуація буде тільки погіршуватися. Поворотним пунктом у відновленні є особисте усвідомлене рішення змінитися і позбутися залежності.
Чесна самоперевірка додасть рішучості змінити своє життя. Варто серйозно подумати про негативні наслідки, які вже приніс алкоголь. Найкраще виписати все це на папері. До списку варто додати і майбутні проблеми, які неминуче з’являться, якщо все залишити як є. Після цього важливо зрозуміти, що всіх цих бід можна позбутися шляхом перемоги над алкоголізмом.
Мотивувати на зміни можуть не тільки страхи перед негативними наслідками. Гарною підмогою стануть думки про переваги життя без алкоголю. Це і прекрасне самопочуття, і хороші стосунки з рідними та близькими, і цінне почуття власної гідності.
Якщо все ж не вдається переконати себе в тому, що потрібно порвати зі згубною залежністю, тоді варто попросити про допомогу. Її з радістю нададуть члени сім’ї та хороші друзі. Вони допоможуть знайти аргументи для прийняття важливого рішення — звільнитися від алкогольного рабства.
І ось рішення дати бій «зеленому змію» прийнято! Перемога в цій сутичці можлива завдяки низці заходів. Йдеться про відповідну програму відновлення, медичну допомогу, психологічну підтримку і розвиток навичок боротьби зі стресом без алкоголю. Поговоримо про кожен пункт докладніше.
Програми з відновлення
Охочим впоратися з проблемою, пов’язаною з алкоголем, необхідно вибрати відповідну програму з відновлення. Серед інших, це можуть бути:
- індивідуальне лікування;
- групова терапія;
- Анонімні Алкоголіки.
Розглянемо докладніше ці програми і те, як вони допомагають у боротьбі з алкоголізмом.
Індивідуальне лікування
Індивідуальне лікування передбачає персональну допомогу пацієнту, який страждає на алкогольну залежність. Її надає лікар-нарколог. У лікуванні можуть бути задіяні й інші фахівці.
Програма лікування будується з урахуванням особливостей пацієнта. Фахівці допомагають розібратися в тому, чому людина п’є і до яких згубних наслідків призводить ця звичка. Під хворого підбираються рекомендації, мета яких — показати, як протистояти спокусі знову випити.
Індивідуальна допомога підходить насамперед тим, кому особливо ніяково говорити про свою проблему. Персональний підхід комфортніший для таких людей. Крім того, програма, яка зосереджена на одній людині, дає змогу глибше розглянути її ситуацію і точніше підібрати лікування. Що особливо важливо у важких випадках захворювання.
Групова терапія
Під час групової терапії допомога надається одразу кільком хворим. При цьому з ними може працювати один фахівець або ж група експертів. Під їхнім керівництвом хворі на алкоголізм проводять спільні обговорення, на яких вони діляться своїми проблемами, а також досвідом їх подолання.
Перевага групової терапії полягає в тому, що учасники перебувають серед тих, хто переживає знайомі їм труднощі. Тому тут вони відчувають, що їх по-справжньому розуміють. Така атмосфера, а також реальний приклад і поради інших допомагають боротися із залежністю.
Формат таких програм може відрізнятися. Це можуть бути відкриті, закриті та тематичні групи, де обговорюються більш вузькі питання. Існують і такі поняття, як марафон. Особливістю такого способу боротьби з алкоголізмом є те, що учасники ставлять собі за мету не пити протягом певного періоду.
Анонімні алкоголіки
Анонімні Алкоголіки (АА) — товариство людей, які страждають від алкогольної залежності та об’єднуються для взаємодопомоги у вирішенні цієї проблеми. Як і на груповій терапії, учасники збираються на спільні зустрічі та обговорюють спільні труднощі, діляться досвідом і переживаннями. Зазвичай зустрічі проводять особи, які й самі боролися з алкоголізмом і мають успішний досвід у цій боротьбі.
Головними принципами програми є анонімність її учасників, а також взаємна підтримка. Така допомога — це не професійна терапія, але вона може бути потужною підмогою в лікуванні алкоголізму.
Медична допомога
Медична допомога при алкогольній залежності складається з 3 етапів:
- Детоксикації.
- Реабілітації.
- Підтримуючої терапії.
А тепер по кожному етапу окремо.
Детоксикація
Мета етапу детоксикації полягає в очищенні організму від алкоголю й усуненні його негативного впливу. Алкоголік фізично залежний від спиртного. Його тіло вимагає все нової і нової дози. Без цього людині погано. Вона відчуває біль у м’язах, її кидає в трясцю, вона не може заснути.
Щоб допомогти організму побороти наслідки відмови від спиртного, йому потрібна медикаментозна допомога. Її призначає лікар. Він визначає, які саме потрібні ліки і як довго їх приймати.
Уже в перші тижні виводяться токсини, очищається кров і поліпшується робота внутрішніх органів. Щоб повністю очистити організм від продуктів розпаду алкоголю, знадобиться близько 2-3 місяців.
Реабілітація
Після детоксикації пацієнту потрібно пройти етап реабілітації. Його тривалість залежить від безлічі факторів. Серед іншого, до них можна віднести: ступінь залежності, обрана програма допомоги, а також настрій самого пацієнта. На реабілітацію може піти місяці, рік і більше.
Під час реабілітації людина адаптується до життя без спиртного. У цьому їй допомагають спеціальні програми лікування, психотерапевтична допомога і різні консультації. Що сильніше бажання пацієнта відновитися, то швидше у нього це виходить. Після активної фази лікування та одужання людина потребує підтримуючу терапію.
Підтримуюча терапія
Перестати пити — це перемога, але вона не буде повною, якщо людина через час знову потягнеться за келих. Один зрив може призвести до того, що всі зусилля в боротьбі з алкоголем будуть зведені нанівець. Щоб цього не допустити, передбачена підтримуюча терапія.
У рамках цього етапу людина регулярно зустрічається з терапевтом або бере участь у групових заняттях, спрямованих на запобігання рецидиву. Вона отримує необхідну підтримку і мотивацію залишатися на шляху тверезого способу життя. За необхідності лікар може призначити препарати, які знижують тягу до спиртного і допомагають справлятися з наявними психологічними труднощами.
Психологічна підтримка
У боротьбі з алкогольною залежністю важливу роль відіграє психологічна допомога. Зокрема, до неї входить когнітивно-поведінкова терапія. Фахівець навчає пацієнта змінювати мислення та поведінку щодо алкоголю. Пояснює, як протистояти спокусі та як кинути пити алкоголь. Допомагає підняти самооцінку і утвердитися в користі тверезого способу життя.
Психологічна підтримка з боку професіоналів також спрямована на підняття мотивації людини уникати алкоголю. Фахівець допомагає знайти додаткові рушійні сили, а також спонукає розмірковувати про біди, які руйнують життя алкоголіків. Пацієнта детально інформують про негативні наслідки алкоголізму на організм, психіку та стосунки з людьми.
Щоб уникнути зриву, фахівці навчають пацієнтів спеціальним прийомам, наприклад, вправам з контролю дихання і способам релаксації. За необхідності надається допомога в боротьбі з психічними проблемами. Йдеться про депресію, тривожність та інші розлади.
Розвиток навички боротьби зі стресом
Стрес, а саме невміння з ним правильно справлятися, штовхає багатьох в обійми «зеленого змія». Щоб вирватися із них та не повертатися туди знову, треба навчитися боротися з проблемами і негативними емоціями.
Під час роботи з фахівцем пацієнт дізнається, як стрес впливає на людину і її психіку. Знання цих механізмів допомагає усвідомити, наскільки важливо правильно реагувати в стресових ситуаціях.
Людині, яка мала проблеми з алкоголем, допомагають визначити, які ситуації викликають у неї стрес. Це можуть бути проблеми на роботі, труднощі у взаєминах із конкретною людиною, наприклад, родичем, або ж у всьому винні фінансові негаразди. За ідентифікацією стресових факторів слідує побудова лінії поведінки для правильного вирішення проблем.
Пацієнта також вчать будувати своє життя так, щоб воно викликало якомога менше стресів. До цього, зокрема, належить планування щоденних завдань. Воно дає змогу почуватися господарем ситуації, що зменшує страх перед невизначеністю.
Фахівці дають рекомендації, пов’язані з харчуванням, здоровим способом життя та хобі. Дотримання цих порад підвищує стресостійкість. А корисні захоплення допомагають знаходити віддушину і замінити той час, який раніше витрачався на розпивання спиртних напоїв.
Забезпечення тривалої тверезості
Залишатися на шляху тверезості можливо, якщо постійно докладати зусиль. Серед іншого, потрібно вести здоровий спосіб життя та повністю утримуватися від алкоголю. У свій розклад важливо включити регулярні фізичні вправи, наприклад, біг або плавання. У раціон варто додати фрукти, овочі, злаки, білки та здорові жири.
До здорового способу життя належить і повноцінний сон. Це означає спати від 7 до 9 годин. Перед тим як лягти в ліжко, варто уникати переїдання, кави, інтенсивних навантажень та екранного освітлення від телевізора чи телефону.
Гарною допомогою стануть рідні та близькі друзі. З ними можна розробити спільний план дій на випадок, якщо виникає спокуса промочити горло. Також можна попросити друга періодично цікавитися успіхами в боротьбі з алкоголем.
Щоб уникнути рецидиву, необхідно уникати тих місць і людей, які явно не сприяють поставленій меті. Важливо дотримуватися рекомендацій фахівців щодо боротьби зі стресом. Але навіть якщо зрив стався, не варто впадати у відчай. Потрібно зробити висновки, чому він трапився і що робити, щоб це не повторилося.
Підсумуємо
Боротьба з алкогольною залежністю починається з її визначення, а також рішення позбутися її. Впоратися з проблемою допоможуть спеціальні програми, медична та психологічна допомога, а також підтримка близьких.
Але найголовніше, це власне бажання і зусилля. Без них не обійтися. Причому в битві з алкогольною залежністю слід налаштуватися на постійну роботу над собою. Це того варте. Тільки так можна здобути життя, яке приносить радість собі та близьким.