Існує багато шкідників зернових культур. Найчастіше у зерносховищах України зустрічаються: довгоносики, борошноїди, хрущаки, міль. Вони можуть спровокувати втрати кількісно-якісних показників продукту до 25%.З ними потрібно боротися як класичними, перевіреними методами, так і використовувати інноваційні підходи, що показують найвищу ефективність.
Але незалежно від методу захист має бути комплексним, оскільки одні шкідники здатні проникати всередину зерен, ушкоджуючи їх зсередини, а інші атакують зерно зовні. А знищити необхідно усі їхні види.
Методи боротьби зі шкідниками зернових культур
- Культурні заходи — застосування певних сільськогосподарських практик по типу використання сортів зернових, що мають природну стійкість до шкідників, підбору спеціальних ґрунтів для посадки в них рослин.
- Розробка резистентних сортів культур — сучасні генетичні технології дозволяють створювати зернові культури, які мають природну стійкість до шкідників. Це дозволяє вирощувати рослини, які менше схильні до пошкоджень і як наслідок — не втрачають свої характеристики при зберіганні в елеваторі.
- Використання цифрових технологій — сучасні агротехнології (наприклад, дрони та супутникове зондування) дозволяють виявляти проблемні ділянки на полі та в зерносховищі, де можуть ховатися шкідники. Це дозволяє швидко і точно реагувати на ситуацію, застосовуючи засоби захисту лише там, де вони потрібні. Це економить час і ресурси.
- Використання феромонних пасток — ці спеціальні пристрої містять феромони, які привертають увагу комах і допомагають фермерам контролювати їхню популяцію. Ефективний і екологічно чистий спосіб боротьби зі шкідниками.
- Небулізація — спосіб обробки зерна інсектицидами в потоці, який дозволяє не просто знищити комах, а й сформувати захист культури на тривалий термін (до 1 року).
Інноваційні методи захисту зернових культур від шкідників дозволяють фермерам забезпечити стабільний та високий врожай, знизити втрати від шкідників і зменшити вплив хімічних пестицидів на навколишнє середовище.
Проте щоб захист зерна був максимальним, потрібен комплексний підхід. І важливу роль цьому підході грають профілактичні заходи. Вони запобігають повторній (або припиняють первинну) появі комах у зерновій масі.
Небулізація — інноваційний метод захисту зерна від шкідників
Небулізація — розробка Генеральною Компанією Інсектицидів (нині — «Sojam»). Вона реалізується шляхом подачі стиснутого повітря разом з інсектицидом на зерно через спеціальні форсунки розпилювача. Дозволяє розпорошити препарат на мікрочастинки (10-20 мікрон) з урахуванням наперед встановлених параметрів (швидкості подачі інсектициду та повітряного тиску).
Процес небулізації складається з 6 етапів:
- Рівномірне розпилення необхідної, заздалегідь розрахованої, кількості препарату над зерновою масою.
- Поглинання або контакт шкідників із мікроскопічними частинками інсектициду.
- Параліч комах.
- Загибель всіх форм шкідників за 24-96 годин (залежить від температурних умов на елеваторі).
- Знищення інших форм шкідників, які поступово виходять поверхню, та їх личинок, молодих комах.
- Залишковий ефект — запобігання повторному зараженню зернової маси на визначений термін (до 12 місяців).
Чим небулізація краща альтернативних варіантів
Метод виділяється на фоні альтернатив наступними перевагами:
- Комплексний вплив. Препарати «Пірігрен 50, ХТ» та «Гранпротек, КЕ», які використовуються при небулізації, комплексно впливають на шкідників. Тобто вони ефективні проти дорослих особин, наступних поколінь і прихованих форм комах.
- Тривалий ефект. Небулізація гарантує довгостроковий захист зерна під час зберігання — від 3 до 12 місяців, залежно від дозування препарату. Це особливо важливо задля збереження якості зернових продуктів.
- Універсальність. Препарати «Пірігрен 50, ХТ» та «Гранпротек, КЕ» використовуються для захисту всіх зернових культур. Це дозволяє забезпечити повний захист врожайних запасів різних видів.
- Зручність. Небулізація — зручний метод обробки зерна. Він не потребує застосування складного дорогого обладнання. Також не потрібна ліцензія на проведення небулізації. Для роботи потрібен лише короткий інструктаж персоналу.
- Економічність. Небулізація дозволяє ефективно використовувати невеликі дози інсектициди, що своєю чергою знижує витрати на обробку та забезпечує економію ресурсів.
- Безпека. Препарати розроблені з урахуванням усіх стандартів безпеки, що важливо для сільськогосподарських процесів та зберігання продовольчих продуктів.
Дізнайтесь про небулізацію більше на сайті розробника.